Poznáme Farbu roka 2023. Ako výber prebieha a prečo to ovplyvní každého z nás?
01Mar

Poznáme Farbu roka 2023. Ako výber prebieha a prečo to ovplyvní každého z nás?

Farbou roka 2023 je Viva Magenta. Je to určite zaujímavá informácia, ale ešte zaujímavejší je proces výberu a vôbec dôvod, prečo každoročne na túto informáciu čakajú státisíce ľudí.

Spoločnosť Pantone Color Institut každoročne rozhoduje, aká farba sa stane farbou nasledujúceho roka. Rozhodnutie leží na skupine odborníkov z inštitútu a jeho vyhlásenie pripadá zvyčajne na posledný mesiac v starom roku. Preto sme sa 1. decembra 2022  dozvedeli, že Farbou roka 2023 je Viva Magenta.

Viva Magenta 18-1750

Táto farba pochádza z rodiny červených farieb, ale nie je agresívna, práve naopak – predstavuje rovnováhu. Ako hovorí Laurie Pressman, viceprezidentka spoločnosti Pantone Color Institute, je to rovnováha medzi hrejivým prírodným svetom a dostupnými digitálnymi možnosťami. Narozdiel od posledných ťažkých rokov poznačených pandémiou, kedy boli farby viac neutrálne až chladné, Viva Magenta je návratom do doby optimizmu, nádeje, ale je tiež prostriedkom nadobúdania novej sily a odvahy. Viva Magenta podnecuje k novej životnej ceste, odvahe konať a podnietiť nekonvenčnú stránku v každom z nás. 

Záznam z predstavenia Farby roka

Pantone Color Of The Year 2023 Announcement

Experti pri výbere farby prihliadajú aj na najobľúbenejšie cestovné destinácie 

Výber Farby roka organizuje Pantone Color instite už 23 rokov. Výber prebieha tak, že množstvo odborníkov na farebné škály skúma aktuálne trendy a potenciál vývoja spoločnosti v ďalšom roku. To znamená, že si všímajú a podrobne analyzujú, aké farebné trendy a kombinácie sa začínajú častejšie objavovať v zábavnom priemysle, v cestovnom ruchu, medzi novými nádejnými umelcami, v móde, vo všetkých odvetviach dizajnu... Sledujú aj socio-ekonomické trendy, nové trendy v životnom štýle a technológiách. Všímajú si, aké sú novinky na platformách sociálnych médií, alebo priamo v obsahu sociálnych médií – kam ľudia cestujú, aké farebné filtre používajú, aké odtiene sa na fotkách objavujú. Dôležité sú aj nadchádzajúce svetové udalosti pre najbližší rok – či už športové, kultúrne alebo iné spoločenské udalosti. 

 

Celý svet bude Viva Magenta?

To asi nie. Ale je pravda, že vyhlásenie Farby roka má zásadný vplyv na podnikateľský plán mnohých spoločností.

Od momentu vyhlásenia Farby roka (a v praxi asi aj čosi skôr) sa aktivuje veľké množstvo rôznych druhov priemyslu, ktoré musia držať krok s aktuálnymi trendmi. Nebude prekvapením, keď napíšeme, že módny priemysel alebo interiérový dizajn je v momente na nohách a aplikuje Viva Magentu do svojich návrhov. 

Online magazín Insider poukázal na vážnosť výberu Farby roka citátom zo síce filmu s vymysleným príbehom, no výborným insightom do skutočného módneho priemyslu.

Vo filme Diabol nosí Pradu Miranda Priestly (Meryl Streep) reaguje na Andynin „modrý“ sveter s tým, že jeho farba nie je modrá ale blankytne modrá, (mimochodom, blankytná modrá bola naozaj Farba roka 2000) a štyri roky predtým návrhári Oscar de la Renta a Yves Saint Laurent použili blankytnú modrú farbu vo svojich kolekciách na móle. Táto farba sa potom dostala do kolekcií iných návrhárov, do obchodných domov a nakoniec do šatníka bežného človeka.

„Táto modrá predstavuje milióny dolárov a nespočetné množstvo pracovných miest," hovorí Priestly.

Takže vplyv Farby roka na módny priemysel je zjavný, no ako to ovplyvňuje bežného človeka? 

Spoločnosť Apple niekoľkokrát použila vo svojich prevedeniach najnovších iPhonov Farbu roka. Spomínate si na iPhone XR predstavený v roku 2018? Aká farba sa vám vynorí ako prvá? Alebo iPhone 12mini z roku 2020? Viete si predstaviť nejakú konkrétnu farbu? Ak sú vaše odpovede korálová a tmavomodrá, skúška správnosti sa podarila. 

Musíme však povedať, že Farba roka nepredstavuje len samotnú farbu, ale aj doplnkové tzv. komplementárne farby, ktoré s Farbou roka ladia. A dizajnéri tiež radi využívajú Farbu roka ako doplnok, prípade využívajú vzory v danej farbe. 

Takže sa pozrite okolo seba a zamyslite sa, či sú naozaj farby okolo vás náhodné, alebo boli tiež niekedy premysleným výberom odborníkov v danom čase. 

 

Ako s touto informáciou naložiť ďalej?

Farby sú súčasťou nášho života. Či už chceme, alebo nie, niekto tieto trendy udáva a viac či menej nám ovplyvňujú každý deň. To, že farby majú vplyv na našu náladu, zdravie, životnú energiu...je už dávno vedecky dokázané. Teraz ostáva na nás, aby sme dokázali s farbami v našom okolí pracovať a farby na nás mali pozitívny vplyv a nie naopak. 

V Artehouse je farba našou základnou stavebnou jednotkou, poznáme farby, vieme s nimi robiť. Preto ak sa cítite zahltení konfliktom medzi módnymi trendmi, svojim vnútorným štýlom a tým, čo je pre vaše priestory v skutočnosti dobré, nechajte si proste poradiť. Bude nám potešením stáť pri vás pri výbere tej svojej Farby nie roka, ale možno aj niekoľkých rokov.

Napíšte nám Zavolajte nám